Бета
Suzuki
ТЕСТ-ДРАЙВ

Suzuki DL1000 V-Strom (2006): Штормове попередження

«Strom», у перекладі з німецької, означає «потік, течія». Зважаючи на характер двигуна цього туриста від Suzuki, йому більше би пасувало ім'я «storm» – буревій

текст: андрій титаренко   фото: руслан разгуляєв

Еталоном сучасного туриста-універсала вважається великий важкий мотоцикл із помірно довгими підвісками, обладнаний 2-циліндровим двигуном, як правило, вешкою. Це не результат глибокого аналізу сучасного стану двоколісних – це констатація факту. Aprilia Caponord, Honda Varadero, BMW R1200GS, Yamaha TDM, KTM 990 Adventure та 990 SMT, Moto Morini Granpasso, Moto Guzzi Stelvio, Suzuki V-Strom, Ducati Multistrada… В лінійці мало не кожного виробника є такий мотоцикл: важкий, здатний тягти за собою багато вантажу в кофрах, обладнаний вешкою.


Я не фахівець в мотоконструюванні, тому схильний вірити, що така компоновка в цій ситуації найкраща. Йдеться про далеку подорож дорогами з різною якістю покриття з горою багажа.

Відправні точки

Suzuki DL1000 V-Strom
Головні претензії до зовнішності V-Strom-а – невиразна за сучасними мірками «морда» та потворні вихлопні труби, які сильно обтяжують задню частину. Однак для ендуро-туриста ці речі несуттєві

Спочатку слід навести список речей, що їх має (чи мав би) вміти робити турист-далекобійник. По-перше, помірно довгохідні підвіски. Помірно тому, що в іншому випадку мотоцикл погано сприйматиме цивілізований асфальт. Переднє 18-19-дюймове колесо робить їзду розбитими дорогами комфортною. Хороший вітрозахист просто необхідний, інакше який же це турист? Приємна зовнішність – не більше, ніж опція. Туристові дозволено бути страшнуватим: це не кафе-рейсер, яким «клеять» дівчат. Великий бак, можливість навісити багаж, пристойний кліренс, стабільність на трасі, яка переважно досягається солідною масою – це також характеристики туриста-універсала. Комфорт зачіпаю лише побіжно, оскільки тема ця неосяжна. Словом, має бути як мінімум зручна посадка.

Тепер про двигун. Здатність повільно рухатися на малих обертах, якщо дорога геть погана, достатньо коней, аби вільно почуватися на швидкостях 120-160 км/год, еластичність – остання, на мою думку, є найважливішою. Вирушаючи в далеку подорож, я хочу насолоджуватися рухом, а не постійно перевіряти на профпридатність КПП, витискаючи важіль зчеплення, немов еспандер.

З висоти становища

Suzuki DL1000 V-Strom
Попри довгу колісну базу, мотоцикл непогано почувається в поворотах

Своїми габаритами Suzuki DL-1000 V-Strom справляє враження серйозного мотоцикла: колісна база у 1535 мм, сідло заввишки 840 мм, з якого споглядаєш дорогу, немов із капітанського містка, масивна передня частина, закута аеродинамічним обвісом.


«Робоче місце» водія зручне: широке й достатньо м'яке сидіння, пряма посадка, зрозумілі органи керування. Рукоятки керма прикриті пластиковими «лопухами». Висота вітровика регулюється механічно. Для багажу призначено бічні рамки та центральний кофр (опції). Зізнаюся, мені тут усе сподобалося, навіть дещо піжонська приладова панель, яка виглядала би доречніше на максіскутері, аніж на серйозному туристичному мотоциклі.


Перші кількасот метрів київськими вулицями одразу виявили ергономічний промах розробників Ве-Штрома: він відчувається масивним і неповоротким байком. Безсумнівна його перевага – висота, з якої оглядаєш потік автівок. Безперечно, вузька спортивна 600-ка краще прошиватиме трафік, а легкий мотард краще маневруватиме між машинами у глухій пробці. Втім, це не його робота – возити хазяїна до офісу. Відповідно, я скерував байк у бік Вишгорода й Київського моря, де на півпорожніх дорогах можна було випробувати його туристичні можливості.

Гроза автобанів

Suzuki DL1000 V-Strom
Навіть на швидкості 200 км/год V-Strom зберігає стабільність завдяки жорстким рамі/маятнику та непоганій аеродинаміці

Мешканці Києва знають, що з лещат столиці та її передмість не так просто вибратися, навіть верхи на мотоциклі. У Вишгороді на підступах до переїзду через дамбу ГЕС пробка – аварія! Дві подряпані автівки, водії в очікуванні страховиків, мєнти – і довжелезна черга машин. Я вирішив оминути пробку піщаним узбіччям. Маючи досвід їзди по піску на важкому ендуро, я не тішив себе надіями на вдалі позашляхові маневри, тим паче, що Ве-Штром взутий у звичайні шосейні шини. Мотоцикл оминув пробку, але при цьому його «задницю» так ковбасило, що кілька разів він ледве не завалився на бік. 238 кг спорядженої маси: про який штурм пустель може йти мова?


А от на звивистій асфальтованій дорозі вздовж Десни Ве-Штром вдихнув на повні груди. Жорстке шасі дає відчуття їзди на нормальному дорожньому мотоциклі – жодних розкачок, «вилянь» хвостом і парусних коливань підвіски. Байк слухняно лягає в поворот, чітко пише дугу, навіть якщо під колесами асфальт сумнівної якості. Вітрозахист – чудовий; аеродинаміка, як на такого «бегемота», - просто зразкова. На кількох ділянках я розкручував мотор по максимуму і розганявся до 200 км/год. Він пре вперед як швидкісний поїзд, і це попри 19-е колесо й масивну передню частину!


Гальма залишили змішані враження. Вони недостатньо чіпкі для мотоцикла, здатного дуже швидко їхати асфальтом, але ця «лінивість» стає корисною на поганих покриттях, де так легко заблокувати переднє колесо. Звісно, краще було би поставити потужні гальма, наприклад, від Джиксера, і вкомплектувати їх ABS.

Курс на бездоріжжя

Suzuki DL1000 V-Strom
Підвіски з ходами 160/160 мм дозволяють впевнено гасати грунтовками

Підвіскам мотоцикла на маршруті навколо Київського моря було приділено достатньо уваги. Після затяжних поворотів на якісній дорозі їм дісталося чимало побитого сільського асьфальту, а також десяток кілометрів ґрунтівкою, здобреною грейдером. Поведінка мотоцикла на такому мінітуристичному маршруті мене цілком влаштувала. На зовсім поганій дорозі Ве-Штром не такий комфортний, як KTM 990 Adventure, але приємніший, ніж  BMW R1200GS.


Друга частина тесту проходила в мереживі ґрунтових доріг острова, на якому знаходиться парк Дружби Народів. Острів дуже великий, тому не дивно, що більшість його шляхів – не цивілізовані стежки, а дикі ґрунтівки з коліями, ділянками піску та ямами у півколеса.


І на такому, майже ендурному покритті у сідлі Ве-Штрома почуваєш себе приємно. Енергоємні підвіски несуть його крізь усі негаразди, немов корабель. От лише кілька разів цей корабель «сідав на мілину», чіпляючи землю пластиковим захистом картера. Кліренс мотоцикла замалий для ендуро-пригод, та й за цим самим «захистом» розташовано дуже цінні речі: «коліно» вихлопної системи та масляний фільтр. Недаремно серйозні далекобійники оснащують свої Штроми металевими піддонами.


На складній дорозі зазначу низький центр ваги й розумний виворіт керма, завдяки чому байк не схильний завалюватися. Правда, одного разу під час розвороту я таки втрапив переднім колесом у колію й акуратно поклав мотоцикл на бік. Короткий сеанс паверліфтингу – і я знов у сідлі.

Корінь проблеми

Suzuki DL1000 V-Strom
1. Дизайн приладової панелі – щось середнє між скутерною та автомобільною від Suzuki 2. Регульований вітровик забезпечує прийнятний вітрозахист 3. Передні 2-поршневі супорти від Tokico з 310-мм дисками недостатньо ефективні як на 238 кг спорядженої маси мотоцикла 4. Для ефективного гальмування величезного 265-мм заднього диску вистачає з головою 5. Якщо хочеш з'їжджати на Штромі з асфальту, варто одразу замінити стоковий пластиковий захист картера на металевий 6. «Вуха» літрової вешки ростуть із родстера TL1000

Про двигун Ве-Штрома непросто скласти думку. Я навіть мусив шукати другий DL1000 і кататися ще й на ньому, щоби не намолоти дурниць, оцінивши один конкретний екземпляр.


До тесту мотоцикла мені був відомий родовід його мотора. Знав також, що Suzuki TL1000S/R, з якого перекочувала ця вешка, за його вибуховий мотор і незбалансоване шасі прозвали «widow-maker» (з англ. – «той, що робить вдовою»). Японцям було шкода списувати на металобрухт стільки коней. Вони поставили вешку в тіло новоствореного туриста 2002 року, попередньо «задушивши» її до 98 к.с. та 101 Нм. Нормальні показники для важкого мотоцикла, який прагне возити свого хазяїна довго та щасливо і зовсім не хоче робити вдовою його дружину.


Лише згодом я почув від механіка, який обслуговував Ве-Штром, що, мовляв, мотоцикл зараз «не їде». Почистити форсунки – і все буде як годиться. А до цього я намотував на ньому кілометри й не міг зрозуміти, чому турист нагородили таким нетуристичним мотором? Де така необхідна тут еластичність? Чому він не вміє тихенько повзти на другій і захлинається, ніби наковтався води, а для динамічного обгону на 120 потрібно скинути дві передачі вниз? Так, він підхоплює з низів і без проблем розганяє мотоцикл до двохсот, але це лише крайні точки в далекій подорожі. 60-140 км/год – ось золота середина двоколісного туриста, і саме в цьому діапазоні має жити його механічне серце.


Засумнівавшись у чистоті форсунок та заради чистоти експерименту, я покатався на іншому Ве-Штромі, з дещо меншим пробігом. Справді, з інжектором першого мотоцикла таки варто провести профілактичну роботу. Вешка цього Сузукі – немов загін із дикими кіньми, які прагнуть вирватися назовні. На першій передачі байк так і проситься у віллі, активна робота дроселем на обертах від 4000 відчутно розвантажує вилку, розмазуючи крутний момент по асфальту під заднім колесом. У мотоцикла до біса багато «дурі», але чи потрібна вона туристу? Груба віддача цієї вешки нагадує поведінку мотора великого круїзера з цілим океаном крутного під картером, та й звук вихлопа дуже схожий. Великі поршні здаються вилитими зі свинцю та комфортно почувають себе на високих обертах. Але на низьких вони починають «калатати» і навіть на першій передачі надають рухові мотоцикла деяку нервовість. Очевидно, це гени TL1000, і позбутися їх неможливо.


До речі, на більшості сайтів європейських дилерів Suzuki у графі «турист подвійного призначення» значиться лише молодший брат нашого піддослідного DL650 V-Strom у версіях з ABS і без. Чекаємо на наступника сімейства? 


Опубліковано в журналі БАЙК №10/2009

Убивча потужність

Турист подвійного призначення DL1000 V-Strom з'явився в модельному ряді Suzuki 2002 року. Своїм народженням він зобов'язаний моделі TL1000S/R, знятій з виробництва у 2001-му. Її літрову вешку просто шкода було викидати.

Родстер TL1000 Suzuki, який випускався у версіях «S» і «R» в 1997-2001 роках, - дуже суперечливий мотоцикл. За співвідношенням потужність/вага він на той час був лідером класу, та й зараз модифікація «R» з її 135 к.с. та 106 Нм цілком могла би змагатися з конкурентами. Вибуховий V-твін TL1000 здатний розганяти мотоцикл до «сотні» за 3 секунди, комплектувався незбалансованим шасі, зокрема, заслабким заднім амортизатором. Після серії смертельних аварій за участю TL1000 та загибелі британського мотожурналіста його охрестили «widow-maker».

Коли припинилося виробництво мотоцикла, його двигун перебрався не тільки в DL1000 V-Strom. Агрегат залюбки купували італійці й потужним твіном комплектували свої моделі Cagiva Navigator / V-Raptor і Bimota SB8K.

Технічні характеристики

ціна $7000
двигун
потужність 98 к.с. при 7600 об/хв
крутний момент 101 нм при 6400 об/хв
тип 996 см3, 90° V2, 8v, DOHC, рідинного охолодження
діаметр х хід поршня 98х66 мм
ступінь стиснення 11,3:1
система живлення інжектор
зчеплення багатодискове в масляній ванні
трансмісія 6-ступ., ланцюг
шасі
рама алюмінієва діагональна
кут / нахил рульової колонки н.д.
передня підвіска 43-мм телескопічна вилка звичайного типу, регулювання попереднього піджиму пружини, хід 160 мм
задня алюмінієвий маятник, важільна система з моноамортизатором, регулювання попереднього піджиму пружини та демпфування відбою, хід 160 мм 
гальма передні 2х310 мм диски, 2-порш. супорти
задні 265 мм диск, 1-порш. супорт
шина передня 110/80 R19
задня 150/70 R17
розміри
колісна база 1535 мм
висота по сідлу 840 мм
кліренс 165 мм
бак 22 л
споряджена вага 238 кг
Регистрация

Уже зарегистрированы?      Войти

Обновить

Внимание! РЕГИСТРАЦИЯ с помощью социальнЫх
сетей возможнА только ДЛЯ ЧАСТНЫХ ЛИЦ

Мы не будем публиковать что-либо
без вашего согласия!

Войти

Еще не зарегистрированы?      Зарегистрируйтесь

ВОЙТИ С ПОМОЩЬЮ СОЦИАЛЬНЫХ СЕТЕЙ

Мы не будем публиковать что-либо
без вашего согласия!

Напомнить пароль

Еще не зарегистрированы?      Зарегистрируйтесь

 
Редактировать